Lt Col Gregory L. Walker

Phone: 469-272-2000 X7299

Email:

Degrees and Certifications:

BA Fine and Applied Arts Masters of Public Administration Air Command and Staff College Alpha Phi Alpha Fraternity Inc.

Lt Col Gregory L. Walker

Lieutenant Colonel (Retired) Gregory L. Walker has been serving as the Air Force Junior ROTC Senior Aerospace Science Instructor (SASI) at Cedar Hill High School since May 2003.  In 1979 he attended Officers Training School at Lackland AFB, Texas, and was commissioned as a 2nd Lieutenant on 5 Nov 1979.

After graduating from the Aircraft Maintenance Officers Course at Chanute AFB, Illinois, he was assigned to the 55th Air Rescue and Recovery Squadron, Eglin AFB. From May 1980 until July 1982 he served as the Maintenance Control Officer, supporting HC-130 aircraft and HH-3 helicopter peacetime and contingency air rescue missions.

In July of 1982 he was assigned to the 48th Tactical Fighter Wing, RAF Lakenheath, United Kingdom, as the Officer in Charge (OIC) of the 493rd Aircraft Maintenance Unit (AMU). In this capacity Lt Col Walker directed the flightline maintenance activities for assigned F-111F aircraft. He also led several deployments in support of operational requirements and participated in numerous combat exercises and NATO Tactical Evaluations.

From July 1985 until June 1988, Lt Col Walker was assigned to the 406th Consolidated Aircraft Maintenance Squadron, Zaragoza Air Base, Spain. There he served as the OIC of Quality Assurance and Maintenance Supervisor, supporting on-station European Tanker Task Force KC-135 aircraft and deployed USAFE Tactical Fighter Units.

In July 1988 he was assigned to the Advanced Tactical Fighter System Program Office (SPO), Wright Patterson AFB, as the F-22 Air Vehicle Logistics Manager. As one of the lead maintainers for the nations premiere fighter aircraft, Lt Col Walker was responsible for directing the qualitative F-22 Demonstration and Validation Phase design influencing effort, to include the incorporation of various Reliability, Maintainability, and Supportability enhancements. During this tour Lt Col Walker was recognized as a superior performer by the Air Force Systems Command Inspector General.

In May 1992 Lt Col Walker was selected and served as an Exchange Officer with the Royal Australian Air Force (RAAF), Headquarters Logistics Command, Melbourne Australia.  As a USAF/RAAF Exchange Officer, Lt Col Walker managed all RAAF aircraft undergoing Depot Level Maintenance, both organic and commercial.

From July 1994 until July 1998 Lt Col Walker was assigned to Kelly AFB, Texas. Upon his arrival to Kelly he worked in the C-5 Aircraft Directorate as the Military Chief, C-5 Production Branch, where his was responsible for directing production activities on C-5 aircraft inducted into the depot level maintenance program.

From July 1995 until July 1996, Lt Col Walker held the position as Executive Officer to the San Antonio Air Logistics Center Commander. As Executive Officer, Lt Col Walker was directly responsible for assisting the Center Commander in managing the day-to-day operations of the Air Logistics Center. Subsequent to his tour as Executive Officer, Lt Col Walker assumed command of the 76th Munitions Squadron and served as Commander of the squadron from July 1996 until July 1998. This unique squadron supports worldwide contingency operations, airlifting preferred munitions and weapons release equipment to Air Force customers around the globe.

From July 1998 through July 2000, Lt Col Walker commanded the 362d Training Squadron, Sheppard AFB Texas. The 362d TRS is the “Largest Training Squadron in the Air Force” and trains over 17,000 technical training students annually.  

From June 2000 until June 2003, Lt Col Walker served his final active duty assignment as the Commander/Professor of Aerospace Studies, Air Force Reserve Officer Training Corps, Detachment 845, Texas Christian University. In this capacity, Col Walker was directly responsible for training, mentoring, and developing future United States Air Force Officers.

Lt Col Walker is married to the former Anita L. Garrette and they have two children, Jennifer and Andrew.